Browse By

Steaua – Rapid scor 0-0 – rezultat final

Steaua - Rapid scor 0-0 – rezultat final

Steaua – Rapid s-a încheiat cu scorul de  0 – 0 – rezultat final. Un derby cu mai multe eliminări decât ocazii: Prepelita (Steaua) si Alexa (Rapid) au vazut „rosu” dupa o imbranceala colectiva de proportii (min. 66), iar Ezequias (Rapid) i-a imitat 10 minute mai tarziu, dupa ce si-au „uitat” crampoanele in piciorul lui T. Balan. Nici in efectiv complet, cele doua echipe nu izbutisera mare lucru in materie de fotbal: o singura ocazie pentru Steaua (Prepelita, dut peste poarta, 25), una singura Rapid (Herea, sut blocat 42).

STEAUA – RAPID 0-0

Steaua: Stanca – Martinovici, Iliev, Geraldo, Latovlevici – Prepeliţă, Bourceanu, Brandan, Cr. Tănase – Tatu, M. Costea. Antrenor: Ilie Stan
Rezerve: V. Cojocaru, Fl. Costea, Galamaz, Rusescu, Răduţ, Mustaţă, Nikolici

Rapid: D. Coman – Rui Duarte, Marcos Antonio,Burcă, Ezequias – Teixeira, Alexa, Herea – Deac, Pancu, Surdu. Antrenor: Răzvan Lucescu
Rezerve: C. Straton, Bozovici, N. Grigore, Cassio, Oros, Sburlea, I. Apostol

Min. 90+5 – Final de meci.

Min. 90 – S-a intrat în ultimul minut din timpul regulamentar, însă vor fi însă cinci minute de prelungire.

Min. 85 – „Roş-albaştrii” presează, însă Straton nu a fost încă pus serios la încercare. S-au înmulţit faulturile. Rapid nu reuşeşte să ameninţe deloc poarta Stelei.

Min. 80 – Rapid a făcut pasul înapoi, însă Steaua nu pare să aibă forţa să profite.

Min. 76 – Ezequias vede şi el „roşu” direct, după o talpă aplicată unui stelist.

Min. 73 – Steaua controlează ostilităţile, după intrarea lui Tibi Bălan, care a dinamizat jocul echipei lui Ilie Stan.

Min. 70 – Meciul s-a reluat după patru minute de pauză.

Min. 66 – Scandal mare pe „Naţional Arena”. Dublă eliminare. Dan Alexa şi Andrei Prepeliţă, care l-a faultat pe Dani Coman, au fost eliminaţi după o bătaie în toată regula. Dani Coman a lovit şi el, la fel ca Rui Duarte şi mai mulţi stelişti, printre care şi Tatu. Bătaia generală a fost oprită de intervenţia stewarzilor. Coman nu mai poate continua meciul şi a fost înlocuit de Straton.

Min. 60 – A ieşit M. Costea şi a intrat Tibi Bălan. La Rapid, a ieşit Surdu şi a intrat Sburlea.

Min. 53 – Rapidul atacă. Pancu centrează în faţa porţii, însă mingea ocoleşte poarta Stelei.

Min. 49 – Steaua începe mai bine şi repriza secundă, însă fără să pună în pericol poarta rapidistă.

Min. 46 – A început partea secundă a meciului. Nicio schimbare la pauză.

Min. 45 – Pauză pe „Naţional Arena”.

Min. 44 – Acelaşi Herea trimite peste poartă, dintr-o poziţie ideală, o minge centrată din corner.

Min. 43 – Herea face o cursă senzaţională pe flancul strâng, însă face un dribiling în plus şi Tătăruşanu respinge şutul din unghi al golgheterului rapidist..

Min. 40 – Se joacă haotic. Rapid construieşte rapid pe flancul drept, dar Rui Duarte greşeşte pasa decisivă.

Min. 35 – Niciuna dintre cele două echipe nu reuşesc să ţină posesia mai mult de un minut. Construcţia suferă în această seară.

Min. 30 – Teixeira face ravagii pe flancul drept. De această dată, mijlocaşul rapidist a trecut de trei stelişti, însă Iliev a reuşit să respingă din faţa porţii.

Min. 25 – Ocazii imense pentru ambele formaţii. Mai întâi, Herea ratează de puţin mingea în careul stelist, după o pasă a lui Teixeira. Un minut mai târziu, Prepeliţă a şutat puţin pe lângă poartă de la 18 metri distanţă de poarta lui Dani Coman.

Min. 20 – Alexandru Tudor fragmentează jocul, dictând fault la fiecare atingere. Ocaziile de gol au dispărut de pe „Naţional Arena”.

Min. 16 – Meciul este echilibrat. Spectacolul este puţin pe teren şi din abundenţă în tribune.

Min. 12 – Rapid a pus stăpânire pe joc. Giuleştenii au mai ratat o bună ocazie de gol, însă de această dată, mingea a trecut peste poartă.

Min. 7 – Prima mare ocazie de gol le aparţine oamenilor lui Răzvan Lucescu. Teixeira s-a distrat cu doi fundaşi stelişti, însă a şutat slab, iar Stanca a reuşit să reţină.

Min. 3 – Steaua pare echipa mai activă în primele minute ale jocului. Atmosfera din tribune este electrizantă. Rapid preferă o tactică mai temperată până în acest moment.

Min. 1 – A început partida de pe „Naţional Arena”.

Cartonaşe galbene: Martinovici ’84 / Burcă ’59, Surdu ’88, Rui Duarte ’90+2, Straton ’90+6.

Cartonaşe roşii: Prepeliţă ’66 / Alexa ’66, Ezequias ’75.

Arbitri: Alexandru Tudor (central) – Cristian Nica, Aurel Oniţă (asistenţi) – Radu Petrescu (rezervă).

Observatori: Aron Huzu, Eduard Alexandru.

La partidă au asistat 41.432 de spectatori.

Partida s-a disputat, în premieră pentru Arena Naţională, cu acoperişul închis.

La meci au asistat şi antrenorul echipei PAOK Salonic, Ladislau Boloni, fostul selecţioner al naţionalei României, Anghel Iordănescu, fostul manager general al FC Steaua, Mihai Stoica, şi foştii fotbalişti ai Stelei, Adrian Neaga, Sorin Paraschiv şi Nicolae Dică.

Răzvan Lucescu, mulţumit de rezultat

Tehnicianul echipei Rapid, Răzvan Lucescu, a declarat că această remiză este un rezultat pozitiv pentru formaţia sa, în condiţiile în care a jucat în inferioritate numerică, şi a precizat că rapidiştii au gestionat bine jocul după eliminări.

„Au fost două reprize total diferite. Am controlat-o pe prima, am avut nişte oportunităţi pe care din păcate nu le-am transformat în gol. În a doua repriză am făcut nişte erori individuale şi am dat posibilitatea Stelei să capete încredere. După faultul la Coman desfăşurarea meciului a luat altă turnură. Noi am gestionat foarte bine meciul în inferioritate numerică şi am reuşit chiar să ne creăm o ocazie importantă. Pentru noi e un rezultat pozitiv, în condiţiile în care am jucat în inferioritate”, a spus Lucescu.

Răzvan Lucescu a precizat că nu are reproşuri faţă de centralul Alexandru Tudor. „Nu e un reproş faţă de arbitrajul lui Tudor, pentru că nici nu ştiu ce s-a întâmplat după faultul la Coman şi nici intrarea la Ezequias n-am văzut-o. Pentru noi e important că am arătat putere, avem o serie de rezultate pozitive şi suntem agăţaţi de primele locuri. Astfel de meciuri ne ajută să creştem. Noi am câştigat un punct în seara asta, indiscutabil”, a adăugat el.

Antrenorul Stelei spune că jucătorilor le-a fost frică

Antrenorul echipei Steaua Bucureşti, Ilie Stan, a declarat că jucătorilor săi le-a fost puţin frică să atace după meciul pierdut în deplasare, scor 0-5, cu Maccabi Haifa, în Liga Europa.

„Sunt puţin trist că nu am câştigat cele trei puncte, mai ales că Rapid a rămas în nouă jucători. Când a trebuit să fim mai concentraţi nu am reuşit. N-am ce să le reproşez jucătorilor, poate le-a fost puţin frică să atace după meciul din Israel. Felicit acest public minunat şi sunt convins că vor veni şi mai mulţi oameni la meciurile viitoare. Important pentru mine este că echipa şi-a dorit să câştige. Când echipa nu înscrie e foarte greu să ai continuitate în joc. Planurile ne sunt date puţin peste cap de faptul că avem mulţi accidentaţi şi jucăm din trei în trei zile. Nu am ieşit din lupta pentru titlu, deoarece mai sunt multe jocuri. Dacă reuşim să ajungem la sfârşitul turului la 5-6 puncte în urma contracandidatelor, avem şansa în retur să luptăm pentru titlu. Tănase este un jucător decisiv pentru Steaua, dar acum nici nu e refăcut sută la sută”, a spus Stan.

Întrebat ce părere are despre afirmaţiile finanţatorului Gigi Becali la adresa lui Mihai Costea, despre care a precizat că „este un măscărici pe teren”, Stan a răspuns: „Patronul are dreptul să fie supărat, eu nu am ce să spun despre asta”.