Topul liceelor din Arad după rata de promovare la bacalaureat 2013

Topul liceelor din Arad în 2013

Lista celor mai bune licee din Arad după rata de promovare de la bacalaureatul din prima sesiune iunie-iulie 2013. Topul este dominat bineînțeles de colegiile naționale, dar surprinzător este faptul că la un liceu cu 62 elevi, niciunul nu a reușit să promoveze. Din cele 41 de licee, la 24 de licee rata de promovare a fost de sub 50%, mai are sens ca aceste licee cu o rată foarte scăzută să mai existe? Dvs. cititorii ce credeți?

*În categoria respinși sunt incluși cei care nu au avut media de cel puțin 6 (șase), dar și cei care nu s-au reprezentat la examen sau au fost eliminați pentru că au încercat să copieze.

**Liceele marcate cu albastru nu sunt din municipiu, ci din județul Arad. Este de remarcat faptul că o parte din liceele din mediul rural au o rată mai ridicată decât cele din urban.

Numele liceuluitotal elevipromovați / reușițirespinși*rata de promovare
COLEGIUL NATIONAL “MOISE NICOARA” ARAD158154497%
LICEUL PEDAGOGIC “DIMITRIE TICHINDEAL” ARAD118113596%
LICEUL TEOLOGIC BAPTIST “ALEXA POPOVICI”ARAD5047394%
COLEGIUL NATIONAL “ELENA GHIBA BIRTA” ARAD1461361093%
COLEGIUL NATIONAL “VASILE GOLDIS” ARAD1541381690%
COLEGIUL “CSIKI GERGELY” ARAD89682176%
LICEUL DE ARTA “SABIN DRAGOI” ARAD123913274%
LICEUL TEORETIC “ADAM MULLER GUTTENBRUNN” ARAD91652671%
LICEUL “ATANASIE MARIENESCU” LIPOVA101633862%
LICEUL SPECIAL “SFANTA MARIA” ARAD138562%
LICEUL TEHNOLOGIC VINGA148657%
COLEGIUL ECONOMIC ARAD32118014156%
LICEUL “SEVER BOCU” LIPOVA80443655%
SEMINARUL TEOLOGIC LICEAL ORTODOX ARAD22121055%
LICEUL TEORETIC “MIHAI VELICIU” CHISINEU-CRIS105555052%
LICEUL TEORETIC CERMEI35181751%
LICEUL TEOLOGIC PENTICOSTAL ARAD61313051%
LICEUL CU PROGRAM SPORTIV ARAD102515150%
LICEUL TEHNOLOGIC DE ELECTRONICA SI AUTOMATIZARI “CAIUS IACOB” ARAD102465645%
LICEUL TEORETIC “J GREGOR TAJOVSKI” NADLAC133587544%
LICEUL TEORETIC SEBIS1756610938%
LICEUL TEORETIC “ION CREANGA” CURTICI48183038%
LICEUL “ION BUTEANU” GURAHONT110416937%
LICEUL TEHNOLOGIC “IULIU MANIU” ARAD1736410937%
LICEUL “MIHAI VITEAZUL” INEU1826711537%
LICEUL TEORETIC PANCOTA135468934%
COLEGIUL TEHNIC DE CONSTRUCTII SI PROTECTIA MEDIULUI ARAD117348329%
LICEUL TEORETIC “GHEORGHE LAZAR” PECICA89256428%
LICEUL TEHNOLOGIC SANTANA1413810327%
LICEUL UCECOM “SPIRU HARET” ARAD2361726%
LICEUL TEHNOLOGIC DE INDUSTRIE ALIMENTARA ARAD1844613825%
COLEGIUL PARTICULAR “VASILE GOLDIS” ARAD116288824%
LICEUL TEHNOLOGIC CHISINEU CRIS104238122%
LICEUL TEHNOLOGIC BELIU50113922%
LICEUL TEHNOLOGIC SAVARSIN88196922%
LICEUL TEHNOLOGIC “FRANCISC NEUMAN” ARAD79156419%
COLEGIUL TEHNIC “AUREL VLAICU” ARAD71135818%
LICEUL TEHNOLOGIC “VASILE JUNCU” MINIS4864213%
LICEUL TEHNOLOGIC DE TRANSPORTURI AUTO “HENRI COANDA” ARAD6585712%
LICEUL TEHNOLOGIC “IULIU MOLDOVAN” ARAD111139812%
LICEUL TEHNOLOGIC “MOGA VOIEVOD” HALMAGIU1921711%
LICEUL TEHNOLOGIC “SAVA BRANCOVICI” INEU620620%