ICIM Arad – CSM Oradea 100-53 – VIDEO

ICIM Arad - CSM Oradea 100-53 - Brosovszky înscrie un coș de 3 puncte

sigla baschet ICIM Arad

ICIM Arad a disputat cu CSM Oradea în seara de sâmbătă, 3 decembrie 2011 în Sala Polivalentă Victoria din Arad, ultimul meci de baschet feminin pe teren propriu din acest an. Adevăraţii suporteri le-au fost aproape arădencelor, care i-au răsplătit cu suta de puncte, în urma unui nou meci fără istoric, în care s-a pus doar problema diferenţei. La fel ca şi în meciul de miercuri, 30 noiembrie 2011, cu Slovanka MB, a fost rulat întreg lotul, acordându-se şanse egale tuturor jucătoarelor, fiecare bifând câte 20 de minute.

• Arbitrii: Ciocan Ciprian, Istvan Gabriela
  • Observator: Constantinescu Viorel

Chiar dacă au învins fără probleme iar atacul a funcţionat bine, “galben-albastrele” nu şi-au făcut în totalitate temele, asta pentru că au primit mai mult de 40 de puncte, motiv care l-a nemulţumit pe Dan Moraru. Conturile aveau să fie încheiate încă după primul sfert, scor 29-12, avantaj majorat până la pauza mare, când tabela Polivalentei indica scorul de 54-25. Scenariul a fost identic şi în partea a doua, când ICIM a reuşit să îşi depăşească clar adversara, fără să apese prea mult pe acceleraţie.

VIDEO din prima repriză

VIDEO – ultima repriză

Finalul a consemnat un scor ce ne scuteşte de prea multe comentarii, 100-53. Pentru echipa arădeană şi-au trecut numele pe lista marcatoarelor toate jucătoarele:

• Moraru 4.

De la Universitatea CSM Oradea s-au remarcat americancele Small, autoare a 23 de puncte şi Williams, cu 11 puncte.

sigla CSM Oradea

Încă patru meciuri în acest an, toate în deplasare

“Nu a fost chiar un simplu antrenament, plus că nu ne-am îndeplinit principala temă, de nu a primi mai mult de 40 de puncte. La Praga mergem să câştigăm, lucru valabil şi pentru utimele trei meciuri de campionat din acest an. Cel mai greu va fi la Alexandria, dar trebuie să abordăm cu seriozitate şi celelalte două partide, cu Braşovul şi Rapid”, ne-a declarat Larisa Toma.

Pentru ICIM urmează ultimul meci din grupa B a Ligii Europei Centrale, programat miercuri, 7 decembrie 2011, la Praga, după care arădencele vor mai disputa încă trei partide de campionat, toate în deplasare, cu Braşovul, Alexandria şi Rapid.

Surse: Total Baschet și Sport Arad